Jeste li čuli za SBZN?

Imali smo čast popričati sa Sonjom Bobić, osnivačicom jedne od najpopularnijh Facebook grupa o biljkama na našim prostorima: Sobne biljke za neznalice. Neka Vas ne zavara ime – u grupi je i jako velik broj znalaca. Kao i mnoštvo prekrasnih fotografija sobnih biljaka i zavidnih kolekcija, ali i praktičnih savjeta – za početnike, a i za one malo naprednije.

Pa pročitajte stoga što nam Sonja ima za reći!


Prije svega, malo o Vama. Kako je počela Vaša ljubav prema biljkama?

Mene je oduvijek privlačila priroda i to mogu zahvaliti svome ocu koji me i kao malu curicu, vodio s mojih 5 godina već i u ribolov. Svoja ljeta kao mala djevojčica pa i dalje kako sam rasla, provodila sam u Gerovu, kod bake i djeda okružena svom ljepotom goranske prirode.

Grupa je napravljena prije 3 godine u doba korone. Doselivši se u Zagreb, donijela sam sa sobom svega par biljaka za koje nisam ni znala kako se zovu. Kada je nastupila korona, sve nas je prikovala da budemo unutar 4 zida i na neki način, možda da se i više bavimo sami sobom. S obzirom da je to bio period kad sam i sama radila od kuće, nekih zanimacija vezano za vanjski svijet nije bilo.

S vremenom, počela sam se malo više zanimati za sobne biljke. Jako zanimljiva mi je bila činjenica kod sobnih biljaka što su one zapravo vanjske biljke, koje svakome hobistu ili uzgajivaču predstavljaju izazov kako stvoriti prirodne uvjete koji su potrebni da bi opstala u kućanstvu.

Kako ste došli na ideju osnivanja ovakve grupe?

Išla sam na Youtube, čitala razne članke i počela se sve više zanimati za biljke. U tom periodu nisam imala Facebook. Odlučila sam ponovno ga instalirati i istražiti ima li na platformi negdje takvih grupa koje se isključivo bave sobnim biljkama. 

Traženjem po Facebooku nisam naišla na nešto slično i rekla sam sama sebi – ok, zašto ne bi napravila neku takvu grupu?

Grupa koja će biti kao ti, neznalica koja želi naučiti i nije ju sram što je to što je. S vremenom ćeš naučiti, kao i svi.

Grupa koja će biti javna, koja će spajati neznalice (koje najviše njegujemo) i one koji nešto malo više znaju da pomognu takvima, one koje neće biti sram pitati “koja je ovo biljka, kako je njegovati, što da radim, propada mi…”.

Vaša grupa postoji otprilike 3 godine, a trenutno broji više od 120 tisuća članova. Mislim da je to najveća regionalna grupa te tematike.

Kako ste to uspjeli i jeste li uopće očekivali tako veliki interes?

Znala sam da je grupa velika, ali evo, prvi put čujem da je i najveća u regiji. S ovim podatkom ste me malo zatekli… ako i je tako, pruža mi još veće zadovoljstvo.

Kao i svaka grupa, trebaš imati nešto prepoznatljivo, a opet i ono nešto što je dio tebe. Mislim da je ključna stvar grupe i članova, kako sadašnjih, tako i budućih, bila riječ neznalica. To je nešto gdje se mnogo njih prepoznalo i odlučilo biti dio takve zajednice, što je i bio u konačnici cilj.

Broj članova u početku bio je mali, veselila sam se svakom većem broju, 150, 200, sve mi je bilo zapanjujuće, drago da je netko uopće pristupio grupi.  Kako je vrijeme odmicalo, krenulo i sa 1000 i svaki put kad bi bila neka veća brojka, radosno sam objavljivala statuse.

Kasnije, kako je broj postajao sve veći, nisam to mogla sama administrirati pa sam pokušala naći neke od aktivnijih članova koji bi mi pomogli u tome. Oni su i dandanas, i nakon 3 godine od osnutka grupe, u Admin timu i bez njih teško da bi ova grupa opstala, na čemu im se neizmjerno zahvaljujem.

Kako biste opisali kulturu koji njegujete u ovoj zajednici?

Mi smo skupina volontera i entuzijasta koja posvećuje kada god stigne svoje vrijeme da bi ova grupa pratila pozitivan trend, imala reda te da bi oni kojima nešto nije jasno, da im bude objašnjeno.

Dodala bi i da jako njegujemo lijepo ponašanje, na čemu nas dosta članova i hvali jer koliko god da smo sada već velika grupa i ljudi bi pomislili da imamo dosta svađa i razmirica, mogu reći da je to vrlo malo i ako i je, takav član više nije dobrodošao. Na ovaj dio sam posebno ponosna i drago mi je da Admin tim tu ima vrlo malo posla.

I sama sam član grupe i stvarno ste u tako mnogobrojnoj grupi postigli vrlo pozitivnu komunikaciju, bez konflikata i neljubaznosti, što je vrijedno svake pohvale.

Moram primjetiti i da ste jedna ste od rijetkih grupa koja dopušta promociju tvrtki koje se bave uzgojem i prodajom biljaka. Kako ste se odlučili na to?

Ovo je isto jedna od mogućnosti kako se reklamirati za proizvod potpuno besplatno i u tome ne vidimo nikakav problem, dapače. Ono što želimo i što potičemo je poduzetništvo na način da dopuštamo registriranim obrtima i tvrtkama koje se bave prodajom sobnih biljaka, da iskoriste grupu sa svojom prezentiranom ponudom.

I tu bi rekla da je korona poslužila procvatu pojedinih trgovina da im posao naraste, a i same neke da se otvore, što je meni kao biljkoljupcu, a vjerujem i drugim članovima, još i draže.

Kod privatnih osoba dopuštena je samo razmjena i/ili poklanjanje. 

Uspjeli ste zapravo stvoriti zajednicu koja pomaže sama sebi, a to nikako nije lak zadatak. Što Vas najviše veseli kod stvaranja ovako velike i produktivne zajednice?

Smisao ove grupe je biti javni servis članovima da bez straha od nekakvog javnog nastupa u vidu postavljanja objave, član se može obratiti grupi te da jednim zajedništvom ili popularno rečeno, sinergijom neznalica i znalica, dobije adekvatan odgovor.

Naravno, uz ovo ide i širenje daljnje pozitivne energije u vidu međusobne pomoći i davanja nesebičnih savjeta.

Istaknula bi od svega navedenog da nam je možda najveća nagrada kada član objavi da je uz pomoć grupe spasio neku biljku, onda tek shvatimo da ovo što radimo, ima itekakvog smisla. 

Imate li kakve planove za budući razvoj grupe?

Ono što definitivno nikad nećemo mijenjati, to je da će status grupe ostati javan. Možda u nekoj budućnosti budemo i na drugim društvenim mrežama ali zasada ostajemo samo na ovoj.


Zahvaljujem Sonji na izdvojenom vremenu i ugodnom razgovoru! Nadam se da nije zadnji, i želim svu sreću s daljnjim razvojem ove prekrasne zajednice.

Foto: Sonja Bobić