Zašto je odabir supstrata tako važan? Zemlja u kojoj uzgajamo biljke utječe na njihov opstanak i rast. Evo i nekoliko razloga zašto ne bi trebali zanemariti vrstu supstrata:

Drenaža

Različite biljke zahtijevaju različitu razinu drenaže. Neke preferiraju dobro drenirajuće supstrate, dok druge trebaju zadržati više vlage. Pravilan supstrat osigurava da korijenje biljke ne truli od viška vode ili da ne dehidrira zbog nedostatka.

Hranjive tvari

Supstrat treba pružiti potrebne hranjive tvari za biljku. Različite vrste biljaka mogu zahtijevati specifične vrste gnojiva i tla kako bi se osigurala pravilna prehrana.

pH vrijednost

pH vrijednost supstrata može utjecati na sposobnost biljke da apsorbira hranjive tvari.

Struktura

Supstrat treba biti adekvatne strukture kako bi omogućio razmjenu zraka i vode u korijenovom sustavu biljke. Različite biljke preferiraju različite teksture tla.

Specifične potrebe biljaka

Neki supstrati su prilagođeni za određene vrste biljaka, poput kaktusa ili orhideja, koje zahtijevaju poseban tretman i supstrat.

Prevencija bolesti

Pravilno odabran supstrat može smanjiti rizik od bolesti i štetnika, jer neki supstrati mogu sadržavati patogene organizme.

Evo i nekoliko primjera popularnih kućnih biljaka i odgovarajućih supstrata za njih:

  1. Fikus (Ficus elastica): Fikus preferira dobro dreniran supstrat koji sadrži mješavinu komposta, pijeska i perlita kako bi se osigurala dobra drenaža.
  2. Zamija (Zamioculcas zamiifolia): Ova biljka voli suhi supstrat s odličnom drenažom, stoga je pogodan izbor kaktusni ili sukulenti supstrat.
  3. Spatifil (Spathiphyllum): Ova biljka voli supstrat koji je dobro dreniran i blago kisel. Mješavina treseta i perlita često je dobar izbor.
  4. Orhideje (Orchidaceae): Orhideje se obično uzgajaju u posebnim orhidejskim supstratima koji su vrlo prozračni i omogućavaju korijenima da dišu.
  5. Kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana): Kalanchoe preferira supstrat za kaktuse i sukulente koji dobro drenira i omogućava sušenje između zalijevanja.
  6. Monstera (Monstera deliciosa): Supstrat s puno humusa i dodatkom treseta i perlita pogodan je za Monsteru.
  7. Philodendron (Philodendron spp.): Philodendroni dobro uspijevaju u supstratu za unutarnje biljke koji sadrži mješavinu treseta i perlita.
  8. Begonija (Begonia spp.): Supstrat za begonije trebao bi biti lagano kiseli, pa je supstrat za lončanice s dodatkom treseta odličan izbor.
  9. Aloe vera (Aloe barbadensis miller): Aloe vera preferira kaktusni supstrat koji dobro drenira i omogućava sušenje tla između zalijevanja.
  10. Pilea (Pilea peperomioides): Supstrat s dobrom drenažom i visokim udjelom humusa obično je odgovarajuć za pileu.

Napomena: Važno je pridržavati se preporučenih uvjeta za svaku biljku i pratiti njihove individualne potrebe kako biste osigurali njihov uspješan rast. Ovo su samo grube smjernice.

Što je potrebno za početak?

Ako tek počinjete s uzgojem biljaka, trebate nabaviti svega nekoliko materijala za uspješan početak uzgoja različitih biljaka.

1. Šljunak ili oblutke za dno tegle

Ovo je dobra ideja kako bi se osigurala drenaža u tegli. To će pomoći u sprječavanju zadržavanja viška vode na dnu, što može uzrokovati truljenje korijena.

2. Perlit

Perlit je jeftin i koristan dodatak supstratu jer poboljšava drenažu i prozračnost tla. To je posebno važno za biljke koje preferiraju dobru drenažu, a ima ih mnogo.

3. Obični supstrat za kućne biljke

Supstrat za kućne biljke pruža osnovnu bazu za biljke. Može se koristiti kao osnova, a dodavanjem šljunka ili perlita možete prilagoditi teksturu tla prema potrebama biljke.

Osim toga, možete razmisliti o nabavi gnojiva prilagođenih potrebama Vaših biljaka. Ovisno o vrsti biljaka koje uzgajate, možda ćete trebati specifična gnojiva.


Prilikom kupovine supstrata i drugih materijala, obratite pažnju na etikete i specifikacije proizvoda kako biste bili sigurni da su pogodni za vaše biljke. Također je jako važno redovito pratiti i prilagođavati uvjete uzgoja, bez obzira na sve savjete koje možete čuti i pročitati.