Pilea (Pilea peperomioides) je trajnica iz porodice koprivnjača (Urticaceae). 

Porijeklom iz pokrajine Yunnan u južnoj Kini, Pilea ima bogatu povijest koja seže nekoliko desetljeća unazad. Prvi put ju je 1940-ih otkrio norveški misionar Agnar Espegren, koji je u svoju domovinu donio nekoliko primjeraka biljaka. Odatle je stekla popularnost među hortikulturalistima i započela svoje putovanje diljem svijeta.

Specifičan izgled biljke s prekrasnim listovima i lakoća razmnožavanja brzo su privukli pozornost ljubitelja biljaka, što je dovelo do njezine široke distribucije i uzgoja. Dobila je razne nadimke, uključujući i “Kineska biljka novca” zbog oblika lišća poput novčića i povezanosti s dobrom srećom i prosperitetom.

Rastuća popularnost

Posljednjih je godina Pilea peperomioides ponovno doživjela porast popularnosti. Ima jedinstveni izgled sa savršeno okruglim listovima, što dodaje intrigantan dodir svakom unutarnjem prostoru. Štoviše, njegova kompaktna veličina i prilagodljivost čine je pogodnim za različita okruženja, od malih stanova do velikih ureda.

Uspon kineske biljke novca do slave može se djelomično pripisati i njezinoj fotogeničnosti jer je brzo postala omiljena tema za ljubitelje biljaka na platformama društvenih medija. Njen upečatljiv izgled, zajedno sa sposobnošću da proizvede “mlade” koji se mogu podijeliti s drugim ljubiteljima biljaka, pridonio je reputaciji biljke koju svatko mora imati.

Osim svoje vizualne privlačnosti, Pilea je također poznata po svojim svojstvima pročišćavanja zraka, pomažući u poboljšanju cjelokupnog unutarnjeg okoliša smanjenjem zagađivača i toksina.

Izgled i rast

Pileino najizrazitije obilježje su okrugli listovi koji rastu na dugim, nježnim peteljkama. Listovi su svijetlo zeleni i imaju glatku, sjajnu teksturu.

Što se tiče rasta, Pilea razvija grozd lišća na vrhu središnje stabljike, stvarajući privlačan oblik rozete. Tijekom vremena, Pilea šalje male izdanke iz baze, omogućujući joj da se razmnoži i formira šarmantnu skupinu međusobno povezanih biljaka. Ovaj obrazac rasta ne samo da dodaje vizualnu zanimljivost, već i olakšava razmnožavanje i dijeljenje ove divne vrste s drugima. Osim toga, Pilea je kompaktna biljka, obično doseže visinu od oko 15 do 30 centimetara, što je čini idealnim izborom i za male prostore.

Njega Pilee

Pilea najbolje uspijeva na jakom, neizravnom svjetlu, što je čini idealnom za mjesta blizu prozora ili u dobro osvijetljenim prostorijama. Međutim, važno je izbjegavati izlaganje izravnoj sunčevoj svjetlosti jer ono može opeći njezino osjetljivo lišće.

Što se tiče zalijevanja, Pilea peperomioides preferira umjereno vlažno tlo. Važno je dopustiti da se gornjih 2 centimetra zemlje osuši između dva zalijevanja kako biste spriječili prekomjerno zalijevanje, što može dovesti do truljenja korijena. Redovito provjeravajte razinu vlage prstima ili štapićem i prema tome prilagodite učestalost zalijevanja.

Održavanje umjerene razine vlažnosti zraka korisno je za Pileu, ali može tolerirati prosječnu razinu vlažnosti u zatvorenom prostoru. Ako je zrak u vašem domu posebno suh, možete je povremeno pošpricati raspršivačem ili koristiti ovlaživač.

Kada je riječ o supstratu, dobro drenirajuća mješavina ključna je za Pilea peperomioides. Supstrat koja kombinira tresetnu mahovinu, perlit i malu količinu pijeska bi bio idealan. U svakom slučaju omogućite joj pravilnu drenažu uz supstrat koji ipak zadržava nešto vlage.

Uobičajeni problemi s Pilea peperomioides uključuju probleme povezane s prekomjernim zalijevanjem, kao što je truljenje korijena ili žućenje lišća. Kako biste to spriječili, osigurajte pravilnu drenažu i izbjegavajte uvjete natopljene vodom.

Osim toga, paučinaste grinje (eng. spider mites) mogu povremeno napadati biljku, osobito u suhim okruženjima. Redovito pregledavajte lišće i, ako je potrebno, tretirajte sve zaraze odgovarajućim mjerama kao što je brisanje lišća vlažnom krpom ili uporabom prirodnih ili kemijskih insekticida.

Propagacija

Razmnožavanje Pilee je zahvalan i jednostavan proces. Jedna uobičajena metoda je uzimanje izdanaka koji izlaze iz baze biljke. Ove male biljčice mogu se pažljivo odvojiti od matične biljke i posaditi u vlastite teglice. Druga metoda uključuje uzimanje reznica stabljike i stavljanje u vodu ili mješavinu zemlje koja dobro drenira dok se ne razviju svoje korijenje.

Pilea je poznata je po svojoj sklonosti stvaranja novog rasta, što je čini izvrsnim izborom za one koji su zainteresirani za proširenje svoje zbirke biljaka ili dijeljenje s kolegama entuzijastima.


Pilea peperomioides, sa svojim okruglim listovima, zahvalnim navikama rasta i lakoćom razmnožavanja, opravdava svoju popularnost. Osiguravanjem odgovarajuće njege, uključujući odgovarajuću rasvjetu, zalijevanje i razine vlažnosti, možete osigurati zdravlje i živahnost svoje Pilee. Bilo da ste iskusni ili početnik, ova očaravajuća biljka nudi beskrajno zadovoljstvo i priliku da uzgojite uspješnu zelenu ljepoticu.

NJEGA: Pilea peperomioides


Pilea uspijeva na jakom, neizravnom svjetlu, ali potrebno je izbjegavati izravnu sunčevu svjetlosti jer može opeći lišće.

Dopustite da se gornjih 2 centimetra zemlje osuši prije temeljitog zalijevanja jer prekomjerno zalijevanje može dovesti do truljenja korijena.

Tolerira prosječne razine vlažnosti u zatvorenom prostoru, potrebno je ovlažiti jedino ako je zrak izrazito suh.

Potreban joj je supstrat koji zadržava nešto vlage ali uz pravilnu drenažu, dodavanjem perlita ili pijeska u zemlju.

Obrezivanje biljke obično nije potrebno, ali se može se orezivati kako bi se održao njezin oblik, potaknuo grmolikiji rast i uklonilo oštećeno ili požutjelo lišće.

Pilea se vrlo lako razmnožava presađivanjem izdanaka koje počne sama puštati nakon nekog vremena ili reznicama stabljike u vodi ili zemlji.