S nadimcima poput “svekrvin jezik”, sanseverija možda ne zvuči kao najprivlačniji izbor za biljku u svom domu. Međutim, iza ove neobične pojave kriju se brojni razlozi zbog kojih biste trebali razmisliti o sanseveriji. Nije samo izdržljiva i jednostavna za održavanje, već je i obdarena bogatom simbolikom.

Saznajte više o tome zašto bi sanseverija mogla postati idealan stanovnik vašeg doma!

Simbolika u različitim kulturama

Sanseverija je dobila nadimak “svekrvin jezik” zbog svojih oštrih, uspravnih listova koji podsjećaju na (oštri) jezik. Vjeruje se i da ova biljka štiti dom od negativnih energija, što je možda razlog za ovaj zanimljiv nadimak.

Iako su nadimci poput “svekrvin jezik” ili na engleskom jezikom uvriježeni snake-plant (biljka-zmija) možda neobični i asociraju na nešto negativno, sanseverija ima pozitivnu simboliku u mnogim kulturama širom svijeta. U mnogim od tih kultura, Sanseverija se smatra simbolom sreće, prosperiteta i zaštite.

Kineska kultura

U Kini, sanseverija se često naziva “tigrov rep” i vjeruje se da donosi sreću, bogatstvo i zaštitu od negativnih energija. Njezini uspravni listovi podsjećaju na simbol učenosti i mudrosti, što je posebno cijenjeno u kineskoj kulturi. Ova biljka često se poklanja prilikom važnih događaja poput otvaranja poslovanja ili selidbe u novi dom.

Japanska kultura

U Japanu, sanseverija je također simbol sreće i prosperiteta. Vjeruje se da donosi obiteljsku sreću i harmoniju. Ova biljka često se smatra idealnim poklonom za mladence ili obitelji koje započinju novi život zajedno.

Nigerijska kultura

U Nigeriji, poznata je kao “Ogun Ajalaiye” i često se koristi u tradicionalnim obredima. Smatra se zaštitnicom i čuvaricom doma te se vjeruje da donosi sreću i prosperitet obitelji.

Povijest i popularnost sanseverije

Sanseverija je izvorno iz sušnih područja Afrike i dugo se koristila u tradicionalnoj medicini i za izradu raznih predmeta.

Međutim, postala je popularna kućna biljka u 19. stoljeću, tijekom viktorijanskog razdoblja u Europi. Njezina izdržljivost i atraktivan izgled privukli su pažnju vrtlara i ljubitelja biljaka. Brzo se proširila kao omiljeni ukras u viktorijanskim kućama i stanovima.

Najpopularnija vrsta sanseverije za kućni uzgoj ostaje Sansevieria trifasciata. Ova vrsta je široko prepoznatljiva po svojim uzorcima i listovima te je omiljena zbog svoje izdržljivosti i atraktivnog izgleda.

Zašto je sanseverija odlična za početnike?

Sanseverija je izvrsna biljka za početnike upravo zbog svoje izdržljivosti. Može podnijeti različite uvjete i pogreške u njezi, uključujući nisku svjetlost i suho tlo. To znači da čak i ako niste iskusni znalac, uspjet ćete držati ovu biljku na životu.

Sanseverija se može razmnožavati na nekoliko načina, uključujući:

  1. Podjela rizoma: To je najčešći način razmnožavanja sanseverije. Možete pažljivo izvaditi cijelu biljku iz posude, a zatim podijeliti rizome (horizontalni korijen) u više manjih dijelova. Svaki komad rizoma treba imati nekoliko listova. Zatim te dijelove možete posaditi u zasebne posude s odgovarajućim tlima.
  2. List reznice: Možete uzeti zdrav list sanseverije i narezati ga na manje segmente, svaki segment treba biti duljine od nekoliko centimetara. Nakon rezanja, ostavite reznice da se osuše nekoliko dana kako bi se izbjeglo truljenje. Zatim ih posadite u vlažno tlo i čekajte da se ukorijene.
  3. Listom u vodi: Drugi način je da zdrav list sanseverije potopite u vodu. Nakon nekoliko tjedana, korijeni će početi rasti. Tada možete presaditi novu sadnicu u tlo.

Važno je napomenuti da sanseverija sporije raste i razmnožava se u usporedbi s nekim drugim biljkama. Također, budite strpljivi jer može proći neko vrijeme prije nego što novi rast postane vidljiv.

Raznovrsnost sanseverija

Postoji velik broj vrsta sanseverija. Većina ih je relativno jednostavna za uzgoj i održavanje, iako postoje neke razlike u njihovim potrebama. Osim već spomenute Trifasciate, najpopularnije vrste za kućni uzgoj su:

Sansevieria cylindrica

Sansevieria cylindrica preferira jaču svjetlost, ali može podnijeti i manje svjetla. Važno je paziti na dobru drenažu kako bi se spriječilo zadržavanje vode oko njenih cilindričnih listova.

Sansevieria moonshine

Ova vrsta preferira jaču svjetlost, ali može podnijeti i niže razine svjetlosti. Tlo bi trebalo biti dobro drenirano, a zalijevanje umjereno.

Sansevieria laurentii

Sansevieria laurentii voli jaku svjetlost i može razviti najbolje boje na svojim listovima uz malo jaču, indirektnu svjetlost. Održavajte umjereno vlažno tlo. Izgledom može biti slična Trifasciati, no uz jače obojene žute rubove listova.

Sansevieria trifasciata ‘Hahnii’

Ova vrsta preferira svjetlost, ali može podnijeti nižu svjetlost. Tlo bi trebalo biti dobro drenirano, a zalijevanje umjereno.

Sansevieria francisii

Francisii voli jaku svjetlost, ali također može podnijeti i manju svjetlost. Vodite računa da ne preplavite tlo, a zalijevajte umjereno.

Sansevieria bacularis

Dijeli mnogo sličnosti sa Sansevieria Cyllindrica, ali raste vertikalnije i malo je svjetlija. Ova vrsta voli svjetlost, a njezini tanki cilindrični listovi trebaju prostor da bi se slobodno razvijali. Držite tlo dobro dreniranim i zalijevajte umjereno.

Iako su ove razlike u potrebama za svjetlošću i zalijevanjem relativno male, pridržavanje tih smjernica pomoći će vašim različitim vrstama da se najbolje razvijaju i ostanu zdrave.

Sanseverija može i cvjetati, iako to nije uobičajeno u uvjetima kućnog uzgoja. Cvjetovi su mali i često neprimjetni, a mnogi uzgajivači biljaka nikada ne vide Sanseveriju u cvatu.

Cvjetanje se obično događa kada biljka dostigne određenu zrelost i pod vrlo povoljnim uvjetima. Cvjetovi sanseverije često su bijeli ili svijetlozeleni, iako se boje mogu razlikovati ovisno o vrsti.

Zašto ne odabrati sanseveriju?

Sanseverija je izvanredna sobna biljka s mnogim koristima. Evo tri ključna razloga zašto bi svatko trebao razmotriti njen uzgoj u svom domu:

1. Čišćenje zraka

Sanseverija je iznimno učinkovita u uklanjanju štetnih tvari iz zraka. Ona apsorbira kemikalije poput formaldehida, ksilena i dušikovog dioksida, koje mogu biti prisutne u unutarnjim prostorima zbog kućanskih proizvoda, boja i drugih izvora. Osim toga, otpušta kisik tijekom noći, što može poboljšati kvalitetu zraka u spavaćoj sobi.

2. Lakoća održavanja

Sanseverija je izuzetno izdržljiva i zahtijeva minimalno održavanje. Može podnijeti različite svjetlosne uvjete, uključujući i jako malo svjetlosti, i ne zahtijeva često zalijevanje. To je savršena biljka za one koji nemaju iskustva u uzgoju sobnih biljaka ili nemaju puno vremena za brigu o njima.

3. Dekorativni dodatak

Dolazi u različitim vrstama i oblicima lišća, što je čini estetski privlačnom biljkom. Njezini uspravni listovi, raznolikost uzoraka i boja mogu dodati dekorativni element u bilo koji prostor. Bilo da želite dodati zelenilo u dnevni boravak, spavaću sobu ili ured, sanseverija će se uklopiti u različite dizajne interijera.


Uz koristi kao što su čišćenje zraka, nisko održavanje i pozitivna simbolika, sanseverija je biljka koja donosi više od samo estetike u vaš dom. To je praktična i funkcionalna biljka koja može podnijeti “zanemarivanje” bez da će se ljutiti na vas.

Njega: Sansevieria trifasciata


Sanseverija preferira indirektnu svjetlost, ali može podnijeti i manje razine svjetlosti. Najbolje će rasti ako je izložena svjetlu tijekom jednog dijela dana. Na izravnoj sunčevoj svjetlosti njeni listovi mogu izgoriti.

Manje je više kada je u pitanju zalijevanje sanseverije. Dopustite da se tlo potpuno osuši između zalijevanja. U ljetnim mjesecima to može značiti zalijevanje svaka 2-4 tjedna, dok zimi može biti dovoljno jedno zalijevanje mjesečno.

Sanseverija voli dobro drenirano tlo. Možete koristiti univerzalnu zemlju za cvijeće pomiješanu s perlitom ili poseban supstrat za sukulente.

Sanseverija voli dobro drenirano tlo. Možete koristiti univerzalnu zemlju za cvijeće pomiješanu s perlitom ili poseban supstrat za sukulente.