Veličina tegle je vrlo bitna kada odlučimo presaditi biljke. Veličina tegle izravno je povezana s faktorom rasta biljke. Za očekivati je da ako se biljka drži u premalenoj tegli, njen rast može biti zaustavljen. Ali što se događa ako biljku stavite u preveliku teglu?

Ako biljku presadite u preveliku teglu, naići će na značajne probleme u rastu. Biljka neće moći apsorbirati odgovarajuće hranjive tvari iz tla. Tlo će također zadržavati puno vode, što može dovesti do truljenja korijena i drugih problema sa štetočinama.

Veličina tegle mora odgovarati veličini biljke.

Kada je tegla premala, biljka će brzo apsorbirati hranjive tvari prisutne u tlu. Postojat će i drugi problemi, kao što je korijenje koje je nadraslo teglu, ali bit će i manje hranjivih tvari potrebnih za preživljavanje biljke.

Hoće li biljke narasti veće u većim teglama?

Odgovor na ovo pitanje je i da i ne.

To u potpunosti ovisi o vrsti biljke koju odaberete. Različite vrste imaju različite zahtjeve za njegom i svaka od njih djeluje drugačije u određenoj situaciji.

Nije isto ako je biljka sobna ili vanjska. Rast ovisi o tome treba li naša biljka zaista narasti veća. Ako uzmemo primjer povrća, onda očekujemo da će biljka više izrasti, pa će presađivanje u veću teglu pokazati rast.

Slično tome, ako imamo određenu vrstu sobne biljke koje ne raste velika, presađivanje takve biljke u veću teglu samo će donijeti probleme s truljenjem korijena i bolestima.

Rast biljke prirodno ovisi o razvoju korijena.

Kada biljku zasadimo u teglu, ona prvo će razviti svoje korijenje. Jednom kada korijen dovoljno naraste, tada će biljka početi više rasti rasti na gornjem dijelu gdje se nalaze stabljika, cvjetovi i listovi.

Može li mala tegla ubiti biljku?

Da, male tegle i nedostatak presađivanja mogu ubiti biljku.

Znamo da biljkama prvo raste korijen, a zatim gornji dio. Kada korijenje preraste posudu, moći ćemo vidjeti kako izlazi iz drenažnih rupa. Također ćemo primijetiti znakove da biljka se biljka ne razvija, da često treba vodu i da se brzo osuši.

Problemi nakon presađivanja u preveliku teglu

Problemi s korijenom

Najčešći problem nakon pretjeranog zalijevanja biljaka je problem s ukorjenjivanjem. U nekim slučajevima problem nastaje tijekom procesa presađivanja. Moguće je da korijenje nije raspetljano na pravi način ili smo možda nenamjerno oštetili korijenje.

Postoji i velika vjerojatnost da korijenje razvije trulež jer tlo zadržava više vode.

Zaustavljen ili usporen rast

Spori rast još je jedan problem koji proizlazi iz prevelih tegli.

Veća tegla znači da će biljci trebati više vremena da povuče hranjive tvari apsorbirane u tlu. Nedostatak hranjivih tvari uzrokuje zastoj u rastu biljke.

Također vidimo zastoj u rastu kao rezultat nedostatnog ili pretjeranog zalijevanja biljaka. Kada se presadi u veću teglu, postoji velika vjerojatnost da će biljka biti prezalivena, što će dovesti do usporavanja rasta.

Problemi s prekomjernim zalijevanjem

Najčešći problem kod presađivanja biljke u veće tegle je problem zalijevanja. Kada odaberemo veću teglu, potrebno je dodati više vode u zemlju kako bi ostala vlažna.

Ovo je primarni uzrok problema s truljenjem korijena kod većih tegli.
Korijenje nema priliku izvući pravu količinu hranjivih tvari iz tla, a tlo ostaje vlažno većinu vremena.

Biljka zaostaje u rastu, a korijenje je oštećeno. Zbog toga će biljka objesiti grane, lišće će požutjeti, a može početi i padati.

Problemi s nametnicima

Uz velike šanse za truljenje korijena, također postoji velika vjerojatnost da će korijenje biljke privući nametnike i dodatno oštetiti biljku.

Kako odabrati teglu prave veličine za svoju biljku?

Idealno je odabrati posudu koja je za jednu veličinu veća od veličine biljke.

Na primjer, imamo biljku visine 20ak centimetara i prebacimo je u teglu od 15 litara – to je preveliko za biljku. Kao da smo kupili djetetu prevelike cipele.

Za biljku od 20ak centimetara tegla bi trebala imati oko 4 litre. Kada naraste više od 30 cm, vrijeme je za teglu od 7-8 litara. I tako nastavljamo, prateći veličinu biljke.

Za pravu veličinu tegle moramo paziti da veličina tegle bude tek korak veća od veličine biljke. Time se osigurava da biljka uzima pravu količinu vode i hranjivih tvari iz tla.

Uz to, moramo se pobrinuti da tegla ima drenažne rupe za uklanjanje viška vode.

Kada biljku treba presaditi?

Presađivanje biljke u pravo vrijeme također je vrlo važno za biljku. Ne želimo nikakav zastoj u rastu biljaka.

Određeni znakovi će nam reći da biljka treba presaditi. Prvi znak je da nećemo vidjeti daljnji rast naše biljke.

Još jedna stvar koju treba primijetiti je korijenski sustav. Izbija li korijenje iz drenažnih rupa? Ako je odgovor na ovo pitanje potvrdan, onda je vrijeme za pređivanje.

Pokušajte presaditi tijekom vegetacijske sezone, osim ako biljka baš zahtijeva hitno presađivanje. Presađivanje tijekom proljetne i ljetne sezone vrlo je važno za stalni rast.


Odabir odgovarajuće veličine tegle ključni je aspekt jer izravno utječe na zdravlje biljke, razvoj korijena i cjelokupnu vitalnost. Dok se veće posude mogu činiti primamljivima zbog svog potencijala za budući rast, one se često pokazuju štetnima za manje biljke.

Isto tako, neke biljke vole gužvu u tegli, primjerice sanseveria, zamija, spatifilum, dok neke ne.

Bitno je prepoznati individualne potrebe svake biljke i osigurati teglu odgovarajuće veličine jer na taj način osiguravamo optimalni rast naših biljaka.