Mogu li se biljke zalijevati gaziranom vodom? Istina je da svoje biljke možete zalijevati čime god želite – ali to ne znači da je to dobra ideja. Pokazalo se da gazirana voda zapravo može biti zaista korisna za razvoj biljaka, no treba biti oprezan.

Gazirana voda može opskrbiti biljku makronutrijentima koji su neophodni za daljnji rast biljke. Ove hranjive tvari – kalij, fosfor, natrij, vodik i kisik – svi su bitni sastojci koje apsorbira korijen biljke i koji će ubrzati ukupni rast biljke.

Istraživanja o učincima gazirane vode na biljke

Istraživanja, iako malobrojna, kažu da gazirana voda može biti dobra za brži razvoj biljke. Kad uzmete u obzir sastojke koji bi mogli biti u gaziranoj vodi, počinje zvučati uvjerljivije.

Istraživanje iz 2002. godine koju su proveli studenti sa Sveučilišta Colorado Boulder uspoređivala je učinke zalijevanja biljaka običnom vodom u odnosu na gaziranu vodu. Tijekom studije, istraživači su dvjema biljkama dali potpuno iste resurse – isto tlo, gnojivo i izloženost sunčevoj svjetlosti. Kao jedinu varijablu, jednoj su biljci davali gaziranu vodu, a drugoj običnu vodu tijekom razdoblja od 10 dana.

Biljka koja je dobivala gaziranu vodu rasla je dvostruko brže od druge. Također je razvila življe nijanse zelenog lišća, što sugerira da je biljka apsorbirala dodatne hranjive tvari iz gaziranog pića.

Napominjemo da je eksperiment trajao vrlo kratko. Moguće je da je biljkama štetilo dulje zalijevale gaziranom vodom.

Zašto je gazirana voda dobra za biljke?

Neke gazirane vode sadrže otopljene krutine hranjivih tvari koje pomažu biljkama u rastu. Određene marke gazirane vode mogu sadržavati minerale i elemente kao što su:

  • Magnezij – ključna komponenta klorofila u biljnom tkivu
  • Kalcij – neophodan za stvaranje staničnih stijenki i staničnih membrana
  • Ugljik, vodik i kisik – primarni elementi koje biljke koriste za rast
  • Natrij – pomaže u metabolizmu i sintezi klorofila
  • Sumpor – pomaže u stvaranju klorofila i omogućuje fotosintezu
  • Fosfor – potiče razvoj korijena i drugi rast
  • Kalij – neophodan nutrijent za rast biljaka

Gazirana voda koja sadrži te otopljene krutine može djelovati kao gnojivo za biljke. Štoviše, tekućina se može lako apsorbirati u njihov korijenski sustav.

Ne sadrži svaka gazirana voda otopljene krute tvari u većim količinama od one koja se nalazi u vodi iz slavine. Pića označena kao mineralna voda, na primjer, imat će više ukupnih otopljenih čvrstih tvari (TDS). TDS je mjerenje količine materijala otopljenih u određenom volumenu vode – od metala do minerala, soli i iona.

No, gore navedeno istraživanje je pokazalo da je i samo obična gazirana soda pokazivala brži razvoj. To znači da je biljka jednostavno imala koristi od povećane koncentracije ugljika i kisika u vodi.

Djeluje je li gazirana voda na sve biljke?

Gazirana voda djelovat će samo za biljke koje mogu umjereno dobro rasti u alkalnom tlu. Biljke koje su prilagođene na kiselost smatrat će porast pH razine prilično opasnim jer njihovo korijenje postaje nesposobno apsorbirati hranjive tvari i vodu. Izmjena između obične i gazirane vode može pomoći u smanjenju negativnih učinaka.

Nedostaci zalijevanja gaziranom vodom

Zalijevanje mineralnom vodom može imati i svoje nedostatke.

Najveći nedostatak uzgoja biljaka s gaziranom vodom je neodrživo povećanje hranjivih tvari. Za razliku od gnojiva, hranjive tvari koje se nalaze u soda vodi vrlo se brzo apsorbiraju i tlo ih ne zadržava. To znači da će biljka trebati više izloženosti kako počne rasti.

Što se više mineralne vode doda tlu, to će pH postati viši, uklanjajući kalcij i čineći tlo neprikladnim za život biljaka.

Daljnje posljedice su da kako biljke gube sposobnost apsorpcije hranjivih tvari zbog promjene pH razine, one postaju slabije. Mogu promijeniti boju i njihova će stopa rasta iznenada opasti. To čini biljke osjetljivijima na insekte ili gljivice.

Biljke s nedostatkom hranjivih tvari bit će manje sposobne boriti se protiv takvih infestacija, i posljedično, mogu uginuti.

Kako zalijevati biljke gaziranom vodom

Biljkama s gaziranom vodom trebali biste pristupiti više kao eksperimentu nego kao potpuno sigurnoj novoj metodi za brži rast biljaka. Iako možete vidjeti korisne rezultate, moguće je i da nećete, osobito tijekom duljeg vremenskog razdoblja.

Ne koristite gazirana pića s okusom ili druge slatke napitke za zalijevanje biljaka. Šećer može izazvati pustoš u korijenskom sustavu biljke. Hrani mikroorganizme u tlu, što ih može potaknuti da napadnu korijenje i ubiju biljku.

Preporučljivo je prije zalijevanja pomiješati gaziranu vodu s običnom, otprilike u omjeru 50:50. Jako je bitno da je voda sobne temperature, jer hladna voda lose djleuje na korijenje. Isto tako, biljke treba zalijevati pri dnu, a ne po lišću. S gaziranom vodom nikako ne treba pretjerivati, tako da je zalijevanje maksimalno jednom tjedno sasvim dovoljno.

Kad uzmemo sve u obzir…

Trebamo li uopće zalijevati biljke gaziranom vodom?

Biljkama nije potrebna gazirana voda da bi preživjele, a kamoli napredovale. Istraživanja i eksperimenti govore nam da bi za neke biljke moglo biti vrlo korisno. U svakom slučaju, ne bi se trebalo pristupati tome kao dugoročnoj navici.