Upoznavanje biljaka oko nas povezuje nas s prirodom. Bilo da se radi o posjetu botaničkom vrtu ili šetnji obližnjim parkom, sigurno je bilo slučajeva u kojima ste uočili zanimljivu biljku, drvo ili cvijet, a niste znali vrstu. A možda ste i kupili biljku bez da ste znali naziv.

Instaliranje aplikacije za identifikaciju biljaka na mobitelu može biti vrlo praktično i informativno. Srećom, danas postoji velik broj aplikacija upravo za tu svrhu, a mnogo ih je i besplatno.

Pronašli smo sedam najboljih besplatnih aplikacija za identifikaciju biljaka:

1. PlantNet

PlantNet je aplikacija koju njeni tvorci opisuju kao “građanski znanstveni projekt o bioraznolikosti”.

Baza podataka sastoji se od fotografija koje su korisnici unijeli i identificirali. S više od 10 milijuna preuzimanja, to je velika zajednica koja neprestano gradi i ažurira informacije. A nakon što je biljka identificirana, aplikacija vas može uputiti na provjerene stručne izvore kako biste saznali više.

PlantNet je i vrijedan izvor za botaničare diljem svijeta. Fotografije prikupljaju i analiziraju istraživači kako bi bolje razumijeli bioraznolikost i evoluciju biljaka.

2. Seek by iNaturalist

Seek je još jedna aplikacija koju možete koristiti za prepoznavanje biljaka, a potpomognut je iNaturalistom, zajedničkom inicijativom Kalifornijske akademije znanosti i Društva National Geographic.

Sve što trebate učiniti je instalirati aplikaciju, otvoriti je i usmjeriti kameru prema biljci. Aplikacija će automatski identificirati i dati vam kontekst o biljci, uključujući taksonomiju i sezonski karakter. Aplikacija pokazuje i slične vrste za istraživanje u slučaju da biljka koju želite uzgajati nije dostupna u vašoj regiji.

3. PlantSnap

PlantSnap koristi veliku bazu podataka od preko 600.000 biljaka kako bi pronašao podudaranje s vašom fotografijom. Pokriva sve od drveća i cvijeća do kaktusa, sukulenata i gljiva. Zapravo, tvrde da pokriva sve biljke na planetu.

Pružit će vam niz različitih opcija, i ne zaustavlja se na identifikaciji. Može pružiti informacije o tome kako se brinuti za biljke, kao i ponuditi opće savjete.

Ima više od 50 milijuna korisnika u više od 200 zemalja. Osim što je sjajan repozitorij za fotografije, omogućava i pristup velikoj zajednici ljubitelja biljaka.

4. LeafSnap

Tvorci LeafSnapa tvrde da je to najnaprednija, točna i sveobuhvatna aplikacija za identifikaciju biljaka koja je uz to i besplatna.

Samo snimite fotografiju biljke, kaktusa ili gljive, a aplikacija će učiniti ostalo. Identificirat će oko 90 posto svih poznatih biljaka i drveća, i ima stopu točnosti od oko 95 posto.

U LeafSnapu je već identificirano više od 27 milijuna biljaka za korisnike. A budući da sustav koristi umjetnu inteligenciju za usklađivanje, on uči i poboljšava se u hodu.

Kao što možete očekivati iz naziva, fokus je ovdje na lišću biljaka. To je ono što aplikacija koristi za identifikaciju uzorka iz svoje baze podataka.

5. Flora Incognita

Floru Incognitu su razvili znanstvenici s Tehničkog sveučilišta u Ilmenauu i Instituta Max Planck za biogeokemiju Jena. Aplikacija je dostupna za besplatno korištenje jer je dio znanstveno-istraživačkog projekta čiji je cilj unaprijediti očuvanje prirode.

Baza podataka ovdje prilično je manja od onih aplikacija koje smo već pregledali, ali ipak sadrži oko 5000 različitih unosa.

Svaki od njih dolazi s detaljnim podacima. To uključuje podatke poput karakteristika, statusa zaštite i distribucije svakog primjerka. Također možete spremiti vlastite bilješke i zapažanja. Oni se unose u aplikaciju, tako da možete dati vlastiti doprinos globalnoj botanici.

6. Candide – For plant lovers

Candide je besplatna aplikacija koja omogućuje identifikaciju biljaka uz niz drugih značajki.

Možete snimiti fotografiju na svom mobitelu ili prenijeti stariju fotografiju. Zatim ćete biti zamoljeni da uokvirite dio fotografije koji želite upotrijebiti za prepoznavanje biljke. To vam omogućuje da se usredotočite na cvijet, voće, list, koru drveta, i dr.

7. Google lens

Ako ne želite instalirati zasebnu aplikaciju za identifikaciju biljaka, umjesto toga možete upotrijebiti Google Lens svog Android telefona ili Visual Lookup na iPhoneu. Sve što trebate učiniti je usmjeriti kameru prema biljci i dodirnuti ikonu koja izgleda kao kamera s plavim krugom u sredini za objektiv.

Nakon toga će izvršiti pretragu slika i pokazati vam pouzdane rezultate. Radi na način da uspoređuje vašu fotografiju s fotografijama na internetu. Zatim ih rangira prema tome koliko su slične i relevantne.

Točnije rezultate možete dobiti ako Lensu javite svoju lokaciju. To može biti osobito korisno kada pokušavate identificirati biljke jer aplikacija to može usporediti s informacijama o tome gdje se zna da rastu određene biljke.

Važno je napomenuti da je kod svih aplikacija za identifikaciju biljaka vrlo važan kut snimanja i kvaliteta fotografije.

Osim općih aplikacija za prepoznavanje biljaka, razvijene su i mnoge druge koje su fokusirane na prepoznavanje isključivo cvijeća, drveća, povrća, korova, biljaka iz akvarija i ribnjaka, gljiva, divljeg cvijeća, sobnih biljaka, jestivih i ljekovitih biljaka, i dr. Postoje i razne aplikacije koje se primjerice odnose na njegu biljaka, podsjetnike za zalijevanje, dnevnike, upravljanje vrtom, a koje mogu biti od velike pomoći.


Osim prepoznavanja biljaka u okolici, uz ove aplikacije lako i brzo se mogu prepoznati potrebe pojedinih biljaka koje su se “anonimno” našle u našem posjedu. Ali postoji toliko vrsta koje treba identificirati i previše aplikacija za odabir – kako između toliko izbora odabrati najbolju?

Naš trenutni favorit je PlantNet, a koliko smo istražili na recenzijama — i mnogima drugima je na prvom mjestu.