Kraljevski botanički vrtovi u Kewu ili Kewski vrtovi su najveći botanički vrt na svijetu. Prostire se na površini od 132 hektara vrtova i botaničkih staklenika, a nalazi se u jugozapadnom Londonu. Službeno je kao botanički vrt otvoren 1759. godine, iako se povijesno začetak vrtova može datirati puno ranije.


U međuvremenu su Kewski vrtovi postali međunarodni botanički istraživački centar i obrazovna institucija s preko 1100 zaposlenika. Botanički vrtovi imaju čak i svoju vlastitu policiju – Kew Constabulary, koja djeluje od 1845. godine, a trenutno imaju 20etak zaposlenika.

Uvršteni su u I. stupanj u Registru povijesnih parkova i vrtova. Smješten je na otvorenom krajoliku od svjetskog značaja i u 37 zgrada koje su sve spomenici kulture. Od 2003. upisan je i na UNESCO-ov popis mjesta svjetske baštine.

Ovo je mjesto najveće svjetske kolekcije živih biljaka s više od 30.000 primjeraka, dok herbarij ima više od 8,5 milijuna sačuvanih uzoraka biljaka i gljiva. Knjižnica sadrži više od 750.000 svezaka, a zbirka ilustracija više od 175.000 grafika i crteža biljaka.

No dosta o brojkama, pogledajte neke od prekrasnih atrakcija Kraljevskih botaničkih vrtova:


The Hive

Visoka 17 metara, The Hive (košnica) je upečatljiva instalacija usred livade divljeg cvijeća koja rekreira život unutar pčelinje košnice.Jedno je od najfotografiranijih mjesta u vrtovima i zapanjujuće djelo suvremene umjetnosti.

Tisuću LED lampica svijetli u skladu s vibracijama pčela koje žive u vrtovima, a u pozadini, glazbena simfonija odgovara na ovu aktivnost. Možda ćete (a možda i ne) primijetiti da se svaki zvuk izvodi u tonalitetu C – onom ključu u kojem zuje pčele!

The Hive. © RGB Kew
The Hive. © RGB Kew

The Great Pagoda

Kewova velika pagoda dovršena je 1762. kao dar za princezu Augustu, osnivačicu vrtova. Bila je to jedna od nekoliko kineskih zgrada koje je za Kew projektirao Sir William Chambers, koji je proveo vrijeme putujući i proučavajući arhitekturu istočne Azije. Pružala je jedan od najranijih i najljepših pogleda na London iz ptičje perspektive.

Pagoda je izdržala test vremena i svjedočila ključnim trenucima britanske povijesti. Tijekom Drugog svjetskog rata, britanski bombarderi testirali su svoje najnovije izume praveći rupe na svakom katu pagode i bacajući bombe u tajnosti – popravci rupa vidljivi su i danas.

Velika pagoda je 2018. vraćena u izvorni sjaj iz 18. stoljeća. To uključuje 80 zmajeva koji su izvorno krasili krovove, a svaki je izrezbaren od pozlaćenog drva.

The Great Pagoda. © RGB Kew
The Great Pagoda. © RGB Kew
Zamjevi s Pagode. © RGB Kew

Najstarija lončanica na svijetu

Među bujnim zelenim lišćem u Tropskoj kući palmi živi jedna izvanredna biljka koja obara rekorde – divovski cikas iz Istočnog Capea (Encephalartos altensteinii).

S težinom većom od jedne tone i visinom od preko četiri metra, ovaj cikas je najstarija lončanica na svijetu. Nevjerojatni primjerak prvi je put stigao ovamo 1775. nakon što ga je Kewov prvi “lovac na biljke”, botaničar Francis Masson, donio u vrtove. Sakupio je biljku u južnoafričkoj pokrajini Istočni Cape, zemlji podrijetla ove vrste.
Raste prosječnom brzinom od samo 2,5 cm godišnje. U svojim mlađim godinama, ova vrsta ukrasnog cikasa izgleda je kao bez bez debla i ima perasto zeleno lišće nalik na palmu koje oblikuje gustu uspravnu krošnju.

Kako biljka nastavlja rasti, počinje se razvijati čvrsto deblo, koje u zrelosti naraste do četiri ili pet metara. Pojedinačna stabljika stoji uspravno do starije dobi kada se počinje spuštati.

Encephalartos altensteinii. © RGB Kew

Treetop Walkway

Treetop Walkway puteljak je među stablima koji se uzdiže 18 metara iznad tla. Njegov suptilan dizajn stvara uzdignutu stazu koja je u skladu s okolinom, kao poziv na povezivanje s prirodom.

S njegovih visina može se promatrati složeni ekosustav najviših grana drveća, svijet koji vrvi pticama i kukcima, lišajevima i gljivama. Napravljen je od više od 400 tona čelika, a zahrđali stupovi staze dizajnirani su da se stope s prirodnim okolišem.

Treetop Walkway. © RGB Kew
Treetop Walkway. © RGB Kew

Knjižnica i arhiva

Zbirka knjižnice i arhiva obuhvaća preko 2000 godina znanja i otkrivanja biljaka.

To je prava riznica priča o biljakama – s informacijama o imenovanju, klasifikaciji i upotrebi biljaka, ekologiji biljaka, očuvanju i divljim biljkama svijeta.

Ako ste istraživač, ljubitelj vrtova ili jednostavno strastveni čitatelj, ova zbirka nudi mnoštvo izvora o botaničkim vrtovima i herbarijima diljem svijeta, povijesti vrtlarstva i dizajnu vrtova te biografske materijale o botaničarima i vrtlarima. Najstariji predmet u zbirci datira iz 1370-ih.

Knjižnica i arhiva. © RGB Kew
Ilustracija. © RGB Kew

Znanost

Najmanji lopoč na svijetu, Nymphaea thermarum, spašen je od izumiranja kada je uzgojen iz sjemena u Kewu 2009. godine. Zanimljivo je i da ovaj lopoč ne raste na vodi.

Nymphaea thermarum. © C. T. Johansson

Godine 2022. znanstvenici Kew Gardensa identificirali su novu vrstu Viktorijinog lopoča, Victoria boliviana, kojoj promjer listova može biti čak preko 3 metra.

Victoria boliviana. © E. Johnston

Naravno, atrakcija u ovom velikom vrtu ima još mnogo, poput primjerice Ružinih vrtova, Doline Rhododendrona, Kamenog vrta, Kuće lopoča, i brojnih drugih.

Ovi vrtovi nisu samo vrtovi, već živo svjedočanstvo čuda prirode i neumornih napora očuvanja povijesti. Od goleme zbirke raznolikih biljnih vrsta do vrhunskih istraživačkih i obrazovnih inicijativa, Kewski vrtovi bitan su dio brige o okolišu i botaničkog znanja.

Istraživanje prostranih krajolika, impresivnih izložaka i mirnih okruženja prilika je za ponovno povezivanje s prirodom, dublje razumijevanje delikatnih ekosustava našeg planeta i nadahnuće za zaštitu i očuvanje naše prirodne baštine i raznolikosti. Posjet vrtovima u Kewu je iskustvo koje se i mi nadamo doživjeti iz prve ruke. I to uskoro, nadamo se!