Suncokreti nisu samo lijepe i vesele biljke, već imaju i izvanrednu sposobnost upijanja zračenja iz tla i vode. To ih čini potencijalnim saveznicima u borbi protiv nuklearnog zagađenja i onečišćenja okoliša.

Kako suncokreti apsorbiraju zračenje?

Suncokret spada u skupinu biljaka koje mogu vršiti fitoremedijaciju, a to je korištenje živih biljaka za uklanjanje, razgradnju ili stabilizaciju onečišćenja u okolišu. Suncokret je posebno dobar u apsorpciji radionuklida, odnosno radioaktivnih atoma koji emitiraju štetno zračenje. Neki od najčešćih radionuklida pronađenih u kontaminiranom tlu su cezij-137 i stroncij-90, koji nastaju nuklearnom fisijom i imaju duga vremena poluraspada.

Suncokreti mogu preuzeti te radionuklide iz tla putem svojih korijena i prenijeti ih do svojih stabljika i lišća, gdje se akumuliraju. Time se smanjuje količina zračenja u tlu i sprječava njegovo širenje na druge biljke, životinje ili ljude.

Koje su vrste suncokreta?

Suncokrete možemo podijeliti u dvije glavne vrste: jednogodišnje i višegodišnje. Jednogodišnji suncokreti su oni koji izrastu iz sjemena, cvjetaju jednu sezonu i uginu. Višegodišnji suncokreti su oni koji rastu iz gomolja, prežive nekoliko godina i cvjetaju svake godine.

Glavna razlika između jednogodišnjih i višegodišnjih suncokreta u pogledu apsorpcije zračenja je u tome što jednogodišnji suncokreti mogu imati veće sjemenke koje mogu pohraniti više radionuklida, dok višegodišnji suncokreti imaju manje sjemenke koje mogu pohraniti manje radionuklida. Međutim, višegodišnji suncokreti mogu imati dublje korijenje i dulji životni vijek što im može pomoći da izvuku više radionuklida iz tla tijekom vremena.

Još jedna vrsta suncokreta je višegodišnji usjev suncokreta koji se razvija križanjem divljih višegodišnjih i domaćih jednogodišnjih vrsta suncokreta. Ova vrsta suncokreta je namijenjena kao održivija i produktivnija uljarica, jer ima dublje korijenje, dulju vegetacijsku sezonu i veće prinose od jednogodišnjih suncokreta.

Gdje su suncokreti korišteni za čišćenje radijacije?

Suncokreti su posađeni na nekoliko mjesta gdje su se dogodile nuklearne katastrofe, poput Hiroshime, Fukushime i Černobila. U tim su se područjima suncokreti uzgajali na velikim poljima ili na plutajućim splavima kako bi se pomoglo u uklanjanju zračenja iz tla i vode.

Jedan od najznačajnijih primjera fitoremedijacije suncokreta bio je Černobil u Ukrajini, gdje se 1986. dogodila velika nuklearna nesreća. Godine 1996. pokrenut je projekt pod nazivom “Suncokret” za sadnju milijuna suncokreta u kontaminiranom području oko reaktora. Projekt je imao za cilj smanjiti razine cezija-137 i stroncija-90 u tlu za 50%.

Drugi primjer bio je Fukushima u Japanu, gdje se 2011. dogodila nuklearna katastrofa. 2012. skupina volontera zasadila je oko 200.000 suncokreta u polju u blizini elektrane. Očekivalo se da će suncokreti apsorbirati dio zračenja iz tla i učiniti ga sigurnijim za ljude i životinje.

Koje su prednosti i rizici korištenja suncokreta za čišćenje od zračenja?

Korištenje suncokreta za čišćenje radijacije ima neke prednosti u odnosu na druge metode, kao što su primjerice:

  • Prirodno je, ekološki prihvatljivo i jeftino.
  • Vizualno je privlačan i poticajan za lokalne zajednice.
  • Može poboljšati kvalitetu tla i biološku raznolikost.
  • Može proizvesti sjeme koje se može koristiti za ulje ili biogorivo.

Međutim, korištenje suncokreta za čišćenje od zračenja također ima neke izazove i ograničenja, kao što su:

  • Nije vrlo učinkovit za duboko ili jako onečišćeno tlo.
  • Nije jako selektivan za različite vrste radionuklida ili kontaminanata.
  • Može stvoriti sekundarni otpad koji treba sigurno zbrinuti.
  • Može predstavljati zdravstveni rizik za ljude ili životinje koje dođu u kontakt s radioaktivnim biljkama.

Stoga korištenje suncokreta za čišćenje od zračenja treba provoditi s oprezom i nadzorom te ga treba kombinirati s drugim metodama sanacije.

Zaključak

Suncokreti su nevjerojatne biljke koje mogu apsorbirati zračenje iz tla i vode. Korišteni su za pomoć pri čišćenju nuklearnog zagađenja na nekoliko mjesta diljem svijeta.

Međutim, njihova sposobnost upijanja zračenja još nije u potpunosti shvaćena, a mogu imati i neke nedostatke i rizike. Stoga su potrebna dodatna istraživanja kako bi se odredili najbolji načini korištenja suncokreta za fitoremedijaciju.