Sobne biljke ne samo da daju dašak živopisne zelene našim životnim prostorima, već nude i brojne prednosti za našu dobrobit. Jedna takva svestrana i prekrasna biljka je zlatni pothos. Sa svojim kaskadnim lozama i prošaranim lišćem, ova je biljka stekla popularnost kako među iskusnim ljubiteljima biljaka, tako i među početnicima. Bilo da želite otvoriti svoj unutarnji vrt ili poboljšati svoju postojeću kolekciju, zlatni pothos izvrstan je izbor koji zahtijeva minimalnu njegu.


Zlatni puzavac (đavolji bršljan, zlatni scindapsus; lat. Epipremnum aureum), biljka penjačica i ukrasna puzavica iz porodice kozlačevki. Raširena je po suptropskoj i tropskoj Aziji, zapadnom Pacifiku i Australiji. Pothos je stoljećima bio cijenjen zbog svoje ukrasne vrijednosti i zbog svojih svojstava pročišćavanja zraka. Pothos uklanja štetne toksine prisutne u zraku kao što su, primjerice, formaldehid, trikloreten, ksilen i benzen.

Biljka je poznata pod raznim imenima kao što su đavolji bršljan i biljka novca, a pronašla je svoj put u domove i urede diljem svijeta.

Izgled i rast

Zlatni pothos je odmah prepoznatljiv po svojim srcolikim listovima, koji pokazuju šarenilo s nijansama zelene i žute boje. U prirodi može narasti preko 20 metara, a njegove loze i u sobnim uvjerima mogu doseći impresivne duljine. To ga čini idealnim za viseće tegle ili postavljanje na police gdje se može graciozno spuštati. Isto tako voli i puzati po primjerice kokosovim štapovima i ostalim osloncima za potporu biljkama. Ova izdržljiva biljka može se prilagoditi različitim svjetlosnim uvjetima, uključujući i slabo osvijetljena područja, što je čini pogodnom za većinu zatvorenih okruženja. Pri slabijem svjetlu vjerojatno će imati manje istaknutu prošaranost listova.

njega

Pothos je poznat po tome da ne zahtijeva mnogo održavanja, što ga čini idealnim izborom za početnike ili one koji imaju užurban način života. Evo nekoliko osnovnih savjeta za njegu koji će vam pomoći u njegovanju ove prekrasne biljke:

Pothos podnosi širok raspon svjetlosnih uvjeta, a najbolje uspijeva pri jakom, neizravnom svjetlu. Međutim, također može preživjeti u okruženjima sa slabim osvjetljenjem, iako rast može biti sporiji i listovi neće biti toliko prošarani. Ako listovi odjednom pak izblijede, to je znak da biljka dobiva previše svjetlosti.

Što se tiče zalijevanja, pustite da se gornji centimetar tla osuši prije temeljitog zalijevanja. Previše zalijevanja može dovesti do truljenja korijena, stoga je ključno ne pretjerivati. Zapamtite – bolje je zalijevati premalo nego previše. Dopustite da se zemlja osuši između dva zalijevanja.

Pothos preferira prosječne sobne temperature u rasponu od 15°C do 29°C. Može se prilagoditi različitim razinama vlažnosti zraka, ali veća vlažnost potiče bolji rast i opće zdravlje.

Kod odabira supstrata, kvalitetna višenamjenska mješavina za sobno bilje je dovoljna za uspješan rast zlatnog puzavca. Univerzalnim tekućim gnojivom možete hraniti svoju biljku svaka jednom mjesečno. Smanjite ili prestanite s gnojidbom tijekom zime kada se rast biljke usporava.

Većina problema koji se pojavljuju kod zlatnog puzavca su lako rješivi te je idealan za početnike. Neki od mogućih problema su požutjelo lišće, koje može biti posljedica prekomjernog zalijevanja, nedovoljne svjetlosti ili nedostatka hranjivih tvari. Pokušajte prilagoditi učestalost zalijevanja, osigurati odgovarajuću izloženost svjetlu i razmislite o upotrebi gnojiva.

Ne napadaju ga ozbiljniji insekti ili bolesti, no može doći do pojave napada ušiju. Redovito brišite lišće vlažnom krpom i ako je potrebno odmah tretirajte zaraze insekticidima.

Zlatni puzavac je otrovan jedino ukoliko se pojede jer mu listovi sadrže kalcijeve oksalate, pa pripazite na to ako imate djecu ili ljubimce u stanu.

Razmnožavanje

Jedan od izvanrednih aspekata Pothosa je njegova sposobnost lake propagacije, što ga čini idealnom biljkom za dijeljenje s prijateljima ili širenje vaše kolekcije. Razmnožava se zdravim reznicama koje se mogu staviti u vodu ili izravno u zemlju. Bitno je da pelcer (reznica) ima barem jedan čvor (eng. node), mjesto iz kojeg bi inače puštao novi list, a u vodi na tom mjestu pušta korijen. Vrlo brzo stvara korijenje kad se pelcer stavi u običnu čašu vode, a maksimalno u roku od nekoliko tjedana.


Ukratko, zlatni puzavac je zadivljujuća i svestrana biljka čija briga zahtijeva minimalan napor. Njegova estetska privlačnost, jednostavno razmnožavanje i prilagodljivost različitim okruženjima čine ga idealnim izborom kako za iskusne ljubitelje biljaka tako i za početnike.

Slijedeći nekoliko jednostavnih smjernica za njegu, možete uživati u ljepoti i blagodatima pothosa dok ćete svojoj okolini dodati dašak zelenila prirodne elegancije. Dakle, samo naprijed i unesite ljepotu ove otporne i šarmantne biljke u svoj život!

njega: Epipremnum aureum


Uspijeva u različitim svjetlosnim uvjetima, uključujući i slabije osvjetljenje, što ga čini prikladnim za različita područja doma.

Dopustite da se gornjih 2 centimetra zemlje osuši prije temeljitog zalijevanja jer prekomjerno zalijevanje može dovesti do truljenja korijena.

Iako se može prilagoditi različitim razinama vlažnosti, veće razine vlažnosti potiču bolji rast biljke.

Ovoj biljci odgovaraju gotovo svi tipovi tla uz uvjet da su blago alkalna. Važno je da je dobro drenirano jer sprječava natapanje i truljenje korijena.

Redovito orezivanje pomaže u održavanju grmolikog i kaskadnog rasta biljke i potiče puniji i zdraviji izgled.

Pothos se vrlo lako razmnožava reznicama stabljike u vodi ili zemlji.

Problemi su rijetki ali mogu biti primjerice požutjelo lišće ili trulež korijena, uglavnom zbog prekomjernog zalijevanja. Ne napadaju ga ozbiljniji insekti ili bolesti, no može doći do pojave napada ušiju.